História

30. roky

V Prešove sa plávalo na kúpalisku v štvrti zvanej „Argentína“. Bazén urobili v rokoch 1920-1921. Keďže bolo v Prešove plávanie populárne, venovala sa mu aj patričná pozornosť. Bočné steny bazénu boli z drevených dosák a voda sa filtrovala z mlynského jarku. Vodné polo sa hralo už po prvej svetovej vojne. Jeho skutočný a masový rozmach nastal v 30tych rokoch (1924-1925). Družstvo prešovských pólistov tvorili Pavol Boroš, Vojtech Perčina, bratia Sternovci, Klauzer, Július Čonto, bratia Gubčovci. Už v 30tych rokoch existoval v Prešove vodnopólový oddiel, ktorý hrával tzv. Slovenskú ligu a patril medzi najlepších.

40. roky

22. novembra 1931 sa konalo zakladajúce valné zhromaždenie ŠK Slávia Prešov. O dva roky nato (1933) bol založený plavecký odbor, ktorý mal na starosti Leopold Reiss. Vedúcim plaveckého oddielu sa stal Július Stern, ktorý mal k dispozícii plavcov a pólistov. V roku 1934 vedenie plaveckého športu zabezpečilo Prešovu dobrého a skúseného trénera, československého reprezentanta Blasa z VS Brno. V roku 1935 nastúpil na jeho miesto Ernest Vojtech z VS Brno. Pre konkurenčný boj maďarských a židovských organizátorov nastal v plaveckom oddiele rozpor. Všetci prešovskí plavci a vodní pólisti židovskej národnosti sa odčlenili z oddielu ETVE a 20.decembra 1932 založili športový telovýchovný a kultúrny klub „MAKABI“. Mal 220 členov. Nestál v službách žiadnej politickej strany. Jeho predsedom sa stal Dr. Karol Verbstein. Medzi členov Makabi patrili plavci a pólisti, bratia Sternovci, Pavel Lerner, prsiar Karol Kuhun (toho času najlepší), pod vedením trénera Dojča z Viedne.

Po Amsterdamskej olympiáde(1928) kedy Maďari vyhrali nad vybraným mužstvom Česko-slovenska 1:0, sa zohrali priateľské vodnopólové stretnutia v Prešove a Košiciach. Pri tejto príležitosti vybudovali na Prešovskom kúpalisku drevenú tribúnu pre 1200 sediacich divákov. Čechoslováci vyhrali nad Maďarmi 9:0. Po Berlínskej olympiáde v roku 1936 sa podarilo prešovským organizátorom ako prvým, hoci sa o to usilovala aj Bratislava a Košice, zabezpečiť exhibičné vystúpenie plavcov a vodných pólistov. Pólisti – Šarkaň, Bóži, Nemethy, Vago, Hallasi, Vertesi, Brandi, Sigety, Mesey. V roku 1938 prevzala vedenie plaveckého športu v Prešove inventárne a personálne Slávia. Týmto rokom nastal úpadok plaveckého športu, ktorý trval až do roku 1945 v dôsledku vypuknutia 2. svetovej vojny.

Povojnové obdobie

povojnoveStará plaváreň pri ihrisku bola bombardovaním v roku 1944 zničená. V spomínanom období nebol plavecký život vôbec organizovaný, lebo o plávanie sa nemal kto starať. Medzi nadšencov povojnových rokoch patrili Dr. Weisser, Šafranko, Sax, Klauzer, Strebinský, Jankocič a iný. V samostatnom Prešove sa trénovať nedalo, preto Prešovčania využívali vodu na Delni, Starú hať, chodili trénovať do Ružbách a všade, kde sa dalo plávať.

O vodnom póle sa v Prešove mohlo znova uvažovať vtedy, keď Prešovčania dostali novú krytú plaváreň, kde vyrástlo niekoľko veľmi dobrých plavcov. Boli to: Kručay, Aman, Azary, Koša, Lenz, Maľar, Dluhoš, Migra, Milly, Stupinský, Benkovci, Oríškovci, Tomič, Trávniček, Závadský a ďalší. Títo živelne bez trénera po plaveckom tréningu hrávali občas na dve brány. Postupne chlapci našli v tomto kolektívnom športe takú záľubu, že postupne presedlávali na vodné pólo. Dôležitým medzníkom 50-tich rokov bolo premiestnenie VPŠ z Košíc do Prešova aj s katedrou plávania. Ako asistent so špecializáciou plávania prišiel pán Valúšek. Jeho zásluhou bol zriadený vodnopólový oddiel. V zimných mesiacoch od roku 1956 chodilo trénovať do Prešova družstvo Košíc. Keďže vodné pólo v Prešove nebolo, Košičania nemali v hre súpera. Prešovskí plavci začali hrávať proti nim a získavali tak cenné skúsenosti s najlepším Československým družstvom.

Obdobie 60. a 70. rokov

60Túžba sa premenila na skutočnosť a stará tradícia vodného póla z 30-tych rokoch bola v roku 1958 obnovená. V 60-tych rokoch sa súťaže I.a II.ligy hrali na letnom kúpalisku Pod stromoradím. Z nádejných plavcov Anama, Tomiča, Trávnička, Závadského a ostaních ako boli Benkovci, Lenz, Turek, Oríšek, z ktorích vyrástli priekopníci vodného póla oddielu Lokomotíva Prešov. O to, že stará tradícia tohto šporu bola obnovená, sa pričinili : Klauzer, Sax a plavecký tréner z povolania Baláž. Vedenie plaveckého športu prihlásilo družstvo do oblastnej súťaže. Vodné pólo v 2.lige hrali: Aman, Azari, Benko, Dluhoš, Gábor, Lenz, Millý, Oríšek, Tomič, Závadský. V roku 1959 vznikol aj oddiel dorastencov. Viedli ich Baláž i Jankovič. Dorastenci sa zúčastnili majstrovstiev ČSR v Považskej Bystrici.

602Oblastnú súťaž za rok 1959 Prešovčania vyhrali pred Gotwaldovom a tým si vybojovali pre rok 1960 účasť v prvej lige. Táto správa zapôsobila ako hrom. Dokázali to napriek tomu, že druhú ligu začali hrať iba pred rokom. Z nich postup do prvej ligy vybojovali : Aman, Benko, L. Benko, Dluhoš, Lenz, Oríšek, Gábor, Talian, Tomič, Turek, Trávniček, Závadský. Prešov sa dlho netešil z vodnopólovej ligy. Kľúčoví hráči Aman, Talian, Závadský odišli na vojnu. A to zapríčinilo vypadnutie oddielu Lokomotíva Prešov z prvej ligy. Roky 70-te možno považovať za roky kultúrnych i športovo spoločesnkých událostí. Postup do prvej ligy si žiadal od trénera a kolektívu, zvýšené úsilie a náročnosť tréningu. Od konca roka 1971 družstvo mužov viedol až do roku 1976 A.Oríšek. V januári 1977 došlo k zlúčeniu vodnopolistických oddielov a vytvoril sa oddiel TJ Slovšport a dostal meno Slávia Slovšport Prešov. Jednotlivé družstvá viedli vo funkcii trénerov títo tréneri: M.Kručay-družstvo mužov a dorastencov, P.Aman-družstvo žiakov, Z.Oravec-prípravka.

Obdobie 80. a 90. rokov

Roky 80-te boli poznamenané generačnou výmenou hráčskeho kádra, keď družstvo starších dorastencov vedené trénerom Milanom Kručayom prešlo do kategórie mužov v zložení: Koncový, Výrostko, Novosad, Mikita, bratia Krišovci, Urban, Timko, Petraník, Wittner, Imrich, Kalina, Magda a do základného kádra pribudli posily: Petrovič zo Slavie UK Bratislava, Turček a Božík z Topolčian . Účinkovanie tohto kádra možno hodnotiť ako veľmi úspešné, keď trikrát hralo kvalifikáciu o postup do celoštátnej ligy, aby nakoniec pri štvrtom pokuse dosiahla postup do celoštátnej ligy, ktorú hrali nepretržite 6 rokov.

Po vypadnutí bol káder doplnený vlastnými odchovancami bratmi Liptákovcami, Humeňanským, Stredňákom, Kurimaiom, Slávikom, Sabom, Liškom a z posíl sa v kádri objavili hráči z ŠKP Košice: Henkrich, Tkáč, Takáč, Hanzely, Kiss, Fabián a Hrošík a z trénerov sa pri tomto družstve postupne vystriedali Kručay, A.Oríšek, Ľ.Oríšek a Hricišák. Oddiel získal pre svoje ligové zápasy bazén v Humennom a neskôr sa stal na dlhšie obdobie pre Prešovčanov „domáci“ bazén v Košiciach. Prešov hral v I.lige a to až do roku 1997, kedy bolo toto družstvo mužov z finančných dôvodov zo súťaže odhlásené.

Súčasnosť

V súčasnosti Prešov dlhodobo pôsobí hlavne v mládežníckych kategóriách a taktiež ma zastúpenie pri kadetoch. Z týchto kategórií vzišli aj hráči ako Samo Baran a Grivalský, Badida ktorý pôsobía  v družstvách Košic, Bratia Bebjakovci hrajúci extraligu za Piešťany. Lukáš Seman, ktorý ako legionár pôsobíl v jednom z najlepších družstiev sveta (Chorvátsky JUG Dubrovník) a je taktiež stály člen slovenskej vodnopólovej reprezentácie. Klub v súčasnosti vykonáva tréningový proces na bazéne Prešovskej Univerzity, ktorá jeho činnosť zastrešuje. Nádej do budúcna dávajú kategórie 11-ročných pod vedením trénera Mareka Horvata a jeho asistenta Lukaša Džurného Kategóriu mladších žiakov vychováva tréner Daniel Knap a Tomias Líška. Tieto kategórie sa umiestňujú vo svojich súťažiach na popredných miestach. Najstarších chlapcov t.j. starších žiakov a kadetov trénuje Peter Novosad spolu s asistentom Petrom Hrubym.

Momentálne  k  úspechom novodobej histórie patri 2.miesto na majstrovstvách Slovenska Mladších žiakov 2016/17 v Novakoch  kde medzi najlepších hráčov turnaja patril Brono Rešovský a Andrej Švec  sú to mladí a veľmi perspektívni hráči, ktorí svojimi výsledkami prispievajú k úspešnemu obdobiu Prešovského klubu a svojim pristupom a výkonmi su velkou perspektivou aj pre Slovenské vodné pólo.  V tomto uspešnom roku sa  2.miestom môžu pochváliť  aj hráči kategórie U11 . Ale nesmieme zabudať na najväčši uspech prešovského vodného pola kde sa odzrkadlila tvrda práca trénerov a to je 1 .miesto na Majstrovstvách Slovenska 2016 v Piešťanoch kde za učasti všetkých  vodnopólových klubov sme získali majstrovský titul v kategórii U11  /Švec, Mesik, Dnistrian, Rokošný, Skička, Berezovsky, Lokaj, Jusko, Korž, Liptak, Jašičin/